Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

Ένωση Ερμιονίδας-ΑΟ Κύμης 2-2 ...Όρθια στο καμίνι

Σε μια ατμόσφαιρα που μύριζε μπαρούτι, καθώς ο αγώνας αυτός ήταν αγώνας επιβίωσης και για τις δύο ομάδες, η Κύμη στάθηκε όρθια κόντρα στην έδρα και στη διαιτησία.
Αρκετές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 25΄με τον Κούσση.Στο δεύτερο ημίχρονο η Κύμη μπήκε πιο δυνατά και αποφασιστικά ανέβασε ρυθμό, βοηθούμενη και από την αριθμητική υπεροχή, αφού ο Τζώρτζης των γηπεδούχων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα.Η υπεροχή αυτή καρποφόρησε στο 67΄με τον Γκάτση, ενώ η ολική ανατροπή ήρθε στο 75΄με εκτέλεση πέναλτυ από τον Κύρου.Στο σημείο αυτό να επισημάνουμε ότι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ανέτρεψε τον Γκάτση που έφυγε μόνος του κάτω απ΄τη σέντρα και έπρεπε να αντικρύσει τουλάχιστον την κίτρινη κάρτα και την αποβολή, καθώς ήταν η δεύτερή του στον αγώνα.Αυτά βέβαια είναι ψιλά γράμματα σε τέτοια ατμόσφαιρα και με τέτοια κρισιμότητα του αγώνα.Η συνέχεια ήταν πολύ δύσκολη για την ομάδα μας, καθώς ο ρέφερι μετέφερε το παιχνίδι στη περιοχή μας με συνεχόμενα ανύπαρκτα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων.Σε ένα από αυτά και σε αμυντική αδράνεια, έγινε το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.Να σημειώσουμε τέλος και τα δύο δοκάρια που είχε η ομάδα μας, ένα σε κάθε ημίχρονο.
Αυτός ο βαθμός δεν επέτρεψε στην Ερμιονίδα να ξεφύγει στη βαθμολογία και αν τα εναπομείναντα παιχνίδια παιχτούν όπως πρέπει και χωρίς σκοπιμότητες απ΄όλες τις ομάδες τότε ο στόχος της παραμονής είναι πλέον εφικτός για την ομάδα μας.
ΑΟ Κύμης : (Ντόβολης Β.), Παπαδόπουλος, Αναστασίου Β., Γεραντώνης (53΄Τσάγκος), Κύρου, Μάλλιος, Αναστασίου Ι., Κραβαρίτης (50΄Σαββίδης), Ηλίας (85΄Καραμπίνης), Καλογερόπουλος, Φωτιάς, Γκάτσης