Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Μπάσκετ...ΑΟ Κύμης-Ηρακλής θήβας 66-61

Με νίκη ξεκίνησε η Κύμη τη νέα χρονιά και το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος επί της αξιόμαχης ομάδας της Θήβας, με σκορ 66 - 61.
    Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Οι παίκτες του Γιάν. Πανούση φανερά επηρεασμένοι από τη διακοπή του πρωταθλήματος, δεν μπόρεσαν να βρούν το ρυθμό τους και δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο παίχτηκε ανοικτό μπασκετ, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο ρόλο.Σκορ 20-21.Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες είχαν σφιχτές άμυνες, ενώ χαρακτηριστικό των παικτών της Κύμης ήταν η αστοχία. Σκορ ημιχρόνου 32-34.
    Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με σκορ 44-44.
    ΄Ολο το παιχνίδι ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έχοντας στα δύο πρώτα λεπτά ένα άσχημο ξεκίνημα, έδωσαν τη δυνατότητα στους παίκτες της Θήβας να προηγηθούν με 4-5 πόντους διαφορά. Η συνέχεια όμως ανήκε στην Κύμη και με μία συνεχόμενη αντεπίθεση πέρασε μπροστά, με τον Ηρακλή να είναι όμως συνεχώς μέσα στο παιχνίδι. Τελικά η Κύμη με ένα ξέσπασμα στα δύο τελευταία λεπτά και με εύστοχα σουτ πήρε τη νίκη.
     Δεκάλεπτα. 20-21,32-34,44-44 τελικό 66-61.
     Α.Ο.ΚΥΜΗΣ : προπονητής.Γιαν. Πανούσης.παίκτες.Γ.Θωμάς,Γ.Παρασκευάς,Ι.Μητρόπουλος13(3),Σ.Σπανός 7(1),Ι.Καψούλης 8,Ι.Χαρατσής 4,Σ.Τσιριμώκος 9(1),Ι.Τσίτσης 15(1),Γ.Βασιλείου 3,Ε.Νασάκης 7.
     ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΗΒΩΝ : προπονητής Ξυνος.παίκτες.Αναστασίου 2,Καραμπιτσάκος 2,Γκούμας 21(1),Σταφύλας,Δρίζος 5(1),Μπεκρής 10,Νίκας 8(2),Λιάκας 2,Παπαδόπουλος 11.