Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Προποντίδα-ΑΟ Κύμης 0-3...'Ανετη νίκη

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με άριστη κυκλοφορία της μπάλας και αλληλοκαλύψεις στο χώρο της άμυνας, η ομάδα μας νίκησε το μαχητικό συγκρότημα της Προποντίδας με 3-0.Απ΄το πρώτο κιόλας λεπτό ο ΑΟ Κύμης επέβαλε το ρυθμό του, δείχνοντας ποιο θα είναι το αφεντικό της συνάντησης και κόβοντας τις όποιες διαθέσεις των γηπεδούχων για κάτι θετικό.Το γρήγορο τέρμα των φιλοξενούμενων "έλυσε" τα πόδια των παικτών του Βαγγέλη Ντόβολη, οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας σωρεία ευκαιριών για τουλάχιστον διπλάσιο σκορ.Απ΄την άλλη η Προποντίδα κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες, η διαφορά όμως των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.
Αναλυτικά το φίλμ του αγώνα ήταν:
 3' σουτ του Σεϊντόπουλου από καλή θέση απόκρουση του τερματοφύλακα, στην επαναφορά ο Κόκκος            σούταρε και η μπάλα "έγλυψε" τη συμβολή των δοκών του πορτιέρο της Προποντίδας
 8΄κεφαλιά του Μούτσου μετά από σέντρα του 'Οστιν, απέκρουσε ο γκολκήπερ
13' Γκόλ.Ο Σεϊντόπουλος απέφυγε έναν αμυντικό εντός περιοχής, ο δεύτερος όμως που προσπάθησε να αποφύγει, τον ανέτρεψε καθαρά και ο Μούτσου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ σημείωσε το 1-0 για την ομάδα μας
16' Σουτ του 'Οστιν από καλή θέση μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας
18' Σουτ πάλι του Όστιν μετά από σόλο και πάσα του Σεϊντόπουλου από δεξιά, πέρασε λίγο άουτ
26' Καλοζυγισμένο σουτ του Ηλία έξω απ΄την περιοχή των γηπεδούχων, ελάχιστα άουτ
43' Καταπληκτική ευκαιρία του Σεϊντόπουλου, όταν βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή με τον τερματοφύλακα, το δυνατό όμως σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ
52' Δυνατό σουτ του Όστιν έξω απ΄τη μεγάλη περιοχή και πολύ δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων
55' Σουτ εξ επαφής του Τζώνυ και ενστικτώδη απόκρουση του Παπακων/νου σε κόρνερ
60' Γκολ.Σέντρα του Σεϊντόπουλου από δεξιά, μονοκόματο αριστερό σουτ του Καραμάνη και κανένα περιθώρειο αντίδρασης από τον τερματοφύλακα
62' Παράλληλη συρτή σέντρα του Βεζυρτζόγλου από αριστερά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Σεϊντόπουλος , ο οποίος με πλασέ έκανε το 3-0 για την ομάδα μας
64' Η ίδια φάση από δεξιά αυτή τη φορά, μόνος με τον τερματοφύλακα ο Τζώνυ, κατάφερε να μπερδευτεί και να χάσει καταπληκτική ευκαιρία για τέταρτο γκολ
73' Σουτ του Τζώνυ από καλή θέση,ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Παπακων/νου
86' Πλασέ του Τζώνυ μέσα στη μικρή περιοχή μόλις άουτ

Από την ομάδα μας δεν υπήρξαν υστερήσαντες, ξεχώρισαν όμως οι: Σεϊντόπουλος, Καραμάνης, Όστιν και Κόκκος.

Η ενδεκάδα μας: Ντουρέκας, Κόκκος, Βαλκάνος, Καραμπίνης, Φωτιάς, Μούτσου(59' Βεζυρτζόγλου), Όστιν, Ηλίας(67' Παριανός), Σεϊντόπουλος(65' Μπόε), Καραμάνης, Τζώνυ