Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

AO Κύμης-Πανναυπλιακός 2-0 …Δυναμική εμφάνιση και καθαρό σκορ

Αποδίδοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο ο ΑΟ Κύμης πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς γνωστοποιόντας ότι θα εκμεταλευτεί φέτος στο έπαρκο την έδρα του.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους σημείωσαν δύο γκολ κι έχασαν δύο μοναδικές ευκαιρίες (33′, 37′) να πάνε στα αποδυτήρια με ευρύ σκορ. Η ομάδα του Πανναυπλιακού περιορίστηκε στο πρώτο μέρος σε αμυντική τακτική , ενώ στο 45′ ο γκολκήπερ της Κύμης είπε με εντυπωσιακή επέμβαση όχι σε κεφαλιά του Λούπα(45′)
Στην επανάληψη ο Πανναυπλιακός μπήκε δυνατά και ισορρόπησε τον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων ενώ και στο Β’ μέρος η ομάδα της Κύμης είχε άλλες τρεις μεγάλες ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ ( 52′, 59′, 72′)
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΑΟ Κύμης να πανηγυρίζει την δεύτερη φετινή του νίκη
ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4′ Σέντρα στα καρέ Καραγκούνη και κεφαλιά Μπάρδη άουτ.
8′ Οργανωμένη επίθεση της Κύμης σέντρα του Ηλία παράλληλη και υποδειγματικό πλασέ Γάτση 1-0
14′ Ο Ηλίας έγινε κάτοχος της μπάλας απέφυγε δυο αντιπάλους έπιασε δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Κατσαούνης.
20′ Αναταραχή στην μεγάλη περιοχή και κεραυνός του Μπάρδη έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
25′ Απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.
33′ Παράλληλη σέντρα του Μπλατσιώτη έβγαλε τετ-ατετ τον Τσαλιαγκό που πλάσαρε για να σώσει ο Κατσαούνης με τα πόδια.
37′ Μπαλιά πάσα Ηλία στον Γκάτση που πλάσαρε για να διώξει σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Κατσαούνης.
38′ Σέντρα Σαββίδη πλασέ Τσαλιαγκού διπλασιάζει το σκορ 2-0
40′ Από απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να διώξει σε κόρνερ.
45′ Η μοναδική ευκαιρία του Παναυπλιακού σε σέντρα Καραγκούνη κεφαλιά Μπάρδη έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.
52′Σέντρα και κεφαλιά Γκάτση έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσαούνης.
59′ Ο Τσαλιγκός ξέφυγε από δύο αντιπάλους αλλά αστόχησε από καλή θέση.
72′ Νέα ευκαιρία όταν από πολύ κοντά ο Γκάτσης πλάσαρε άουτ.
Καλή η διαιτησία των Τζοβάρα, Γκουσάρη, Καραγιάννη.