Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Μπάσκετ...Αναγ.Μαλεσίνας - ΑΟ Κύμης...70-79!!!

Μεγάλη και ιστορική νίκη της Κύμης μέσα στην απόρθητη και αφιλόξενη έδρα της Μαλεσίνας, με σκορ 70-79, εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στα PLAY OFF της Α' ΕΣΚΑΣΕ (πέντε νομοί !) για πρώτη φορά στην ιστορία της.
     Από την αρχή του αγώνα ο Α.Ο.ΚΥΜΗΣ μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ με στόχο μόνο τη νίκη.
     Στο πρώτο δεκάλεπτο έπαιξε φανταστικά, κυρίως στην επίθεση, "βομβαρδίζοντας"τη Μαλεσίνα μέσα και έξω από τα καλάθι και ανέβασε το σκoρ στο 23-27.
     Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την Κύμη να μη σταματά να τρέχει και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ.To ημίχρονο έκλεισε  με 39-52.
     Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιάννη Πανούση, θέλοντας να "κλειδώσει" το ματς, έπαιξε έξυπνα, έριξε τους ρυθμούς του αγώνα και έδωσε μεγαλύτερη βάση στην άμυνα, ώστε να κρατήσει τη διαφορά και να διασφαλίσει τη νίκη. Σκορ τρίτου δκαλέπτου 55-69. Τελικό σκορ 70-79!!!
   'Ολοι οι παίκτες της ομάδας του Α.Ο.ΚΥΜΗΣ ήταν πολύ καλοί. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
    Διαιτητές¨Ζαχαρόπουλος-Μασλαντζιδης.
    Πολλά παράπονα έχει η ομάδα της Κύμης από το Χαλκιδαίο διαιτητή Μασλατζίδη ο οποίος αποδείχθηκε για άλλη μίά φορά ανεπαρκής κα επικίνδυνος για το παιχνίδι δείχνοντας αδικαιολόγητη εμπάθεια σε μια "ακριτική" ομάδα που τιμά με την παρουσία της την ΕΥΒΟΙΑ!!
   Δεκάλεπτα: 23-27,16-25,16-17,15-10. Τελικο σκορ 70-79.
   Α.Ο.ΚΥΜΗΣ: (Γιάννης Πανούσης) Γ.Θωμάς, Γ.Παρασκευάς, Ι.Μητρόπουλος 21(4), Σ.Σπανός 7(1), Ι.Χαρατσής 13(1), Σ.Τσιριμώκος 10(2), Ι.Τσιτσης 9, Γ.Βασιλείου 4, Θ.Νασάκης 10.
   ΑΝΑΓ.ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ: (Α.Δαδίτσος). Ι.Βίγγος 16, Χ.Κανακάρης 5, Σ.Νίκας, Δ.Σκούρας 6, Κ.Ιωακείμ 14, Γ.Κατσαγιάννης 7, Γ.Ζουμπόπουλος, Ι.Κονδύλης 16, Π.Κλούρας 6, Δ.Δαλαμάρας.