Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

ΑΟ Κύμης-Παναργειακός 3-3...αντί 6-3

Παίζοντας για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό του, στο δεύτερο επίσημο αγώνα του στις εθνικές κατηγορίες, ο ΑΟ Κύμης κατάφερε να απογοητεύσει, αλλά ταυτόχρονα να αφήσει και υποσχέσεις με την απόδοσή του.Η απογοήτευση εστιάζεται στο γεγονός ότι δέχτηκε την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα σημείο που οι έμπειρες ομάδες "τρώνε" την μπάλα, την εξαφανίζουν και εν πάση περιπτώση κάνουν τα πάντα για να πάρουν το αποτέλεσμα.Η ομάδα μας φάνηκε πρωτάρα καθώς είναι στη κατηγορία και στο γεγονός ότι και στον πρώτο αγώνα της στο Χιλιομόδι, έχασε την ισοπαλία ή και τη νίκη ακόμα στα τελευταία λεπτά.
Οι υποσχέσεις που άφησε στο πρώτο της αγώνα στην Πελοπόννησο συνεχίστηκαν και σήμερα, καθώς έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι τον ιστορικό Παναργειακό, κυρίως στο πρώτο μέρος.Στο β΄ημίχρονο και ενώ το σκορ ήταν ήδη 3-1, η γηπεδούχος ομάδα έχασε δύο κλασικά τετ α τετ με τον Γκάτση σε σημείο που θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη.Σαν φυσική συνέπεια λόγω απειρίας και ατυχίας ήρθε η ισοφάριση με τον τρόπο που προαναφέραμε.
Η απουσία του έμπειρου Αντώνη Κύρου απ΄την ομάδα μας, λόγω περσινής τιμωρίας, φαίνεται ότι μετράει μέχρι τώρα καθώς στα φιλικά που συμμετείχε είχε καταφέρει να ''δέσει'' με τους υπόλοιπους αμυντικούς, δημιουργώντας μια σφιχτή άμυνα που δυσκόλευε κάθε επιθετική προσπάθεια των αντιπάλων.Τα παιδιά που τον αντικαθιστούν δίνουν τα πάντα για την ομάδα μας, είναι όμως τέτοια η θέση του που μετράει πάρα πολύ η εμπειρία.
Τα τέρματα για την ομάδα μας πέτυχαν οι Ηλίας(2 τέρματα και καλύτερος παίχτης του γηπέδου) και Γκάτσης.
Η ενδεκάδα μας: Ντουρέκας, Αναστασίου, Μπλατσιώτης, Καραμπίνης, Καλογερόπουλος, Σαββίδης, Φωτιάς, Ηλίας, Γεωργουδάκης, Γκάτσης, Τσάγκος