Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

ΑΟ Κύμης-Κόρινθος...μισή ευκαιρία και 0-1

Με μία και μοναδική φάση που προήρθε από τυφλή απόκρουση της άμυνας προς την επίθεση, απέδρασε η πρωτοπόρος Κόρινθος από την ανώτερη σήμερα Κύμη. Η μπάλα λόγω του αέρα έφτασε πολύ γρήγορα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων και εκεί ξεμαρκάριστος ο Δημητριάδης στο 82΄ έκανε το 0-1.Δύσκολες οι καιρικές συνθήκες το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της Κύμης, με πολύ αέρα, βροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το θερμόμετρο να σημαδεύει τους 5°C.Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων καθώς και την κατοχή, έκλεισαν την Κόρινθο στα καρέ της βοηθούμενοι και από τον ευνοϊκό άνεμο και είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.Στο δεύτερο μέρος παρόλο τον αντίθετο άνεμο, η Κύμη ήταν αυτή που φαινόταν περισσότερο στο γήπεδο, είχε πάλι τις ευκαιρίες της και τρία λεπτά μετά το 0-1 δεν της δόθηκε ΚΑΤΑΦΑΝΕΣΤΑΤΟ πέναλτι σε απόκρουση αμυντικού με το χέρι, στην περιοχή της Κορίνθου και ενώ ο διαιτητής ήταν στα τρία μέτρα από τη φάση.

Γνώμη μας είναι ότι με τέτοιες εμφανίσεις η ομάδα μας δε θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Πολύ καλές φάσεις για γκολ στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι Ηλίας με φάουλ και πολύ δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ από τον Δημαράκη, ο ίδιος παίκτης κάθετο δοκάρι και άουτ μετά από σύγχυση στην περιοχή της Κορίνθου και ο Γκάτσης με πλασέ και σωτήρια απόκρουση εξ επαφής του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η απάντηση της Κορίνθου στο πρώτο μέρος ήταν ένα μακρυνό διαγώνιο σουτ του Μπαλτζή που έφυγε αρκετά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο σουτ του Γκάτση στην κλειστή γωνία και δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα, πλασέ του Γεωργουδάκη από καλή θέση απόκρουσε ο Δημαράκης, συνεχόμενα σουτ των παικτών της Κύμης έδιωχναν όπως όπως οι αμυντικοί της Κορίνθου.

Επόμενος αντίπαλος ο Πανναυπλιακός εκτός έδρας.

ΑΟ Κύμης : (Β.Ντόβολης), Παπαδόπουλος, Γεραντώνης, Αναστασίου Β., Φωτιάς, Κύρου, Αναστασίου Ι.( 86΄Μπλατσιώτης), Ηλίας, Κραβαρίτης, Τσάγκος (74΄Κόκκος), Γεωργουδάκης, Γκάτσης.