Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ: Η ΚΥΜΗ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ ΤΗΣ Α' ΕΣΚΑΣΕ

Η ΚΥΜΗ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙ ΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ ΤΗΣ Α' ΕΣΚΑΣΕ

Παίζοντας ωραίο Μπάσκετ η oμάδα της Κύμης ξεπέρασε και το εμπόδιο του Λοκρού Αταλάντης εκτός έδρας, εμφανίζοντας το καλύτερό της πρόσωπο στην εικοσάχρονη ιστορία της.

Το ξεκίνημά της ήταν εντυπωσιακό. Οι παίκτες του Γιάννη Πανούση μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και έδειξαν ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα, εκτινάσσοντας τη διαφορά στο 7 - 27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έριξε τις 'μηχανές'. Η ομάδα της Αταλάντης αντέδρασε κλείνοντας το ημίχρονο με σκόρ 30 - 42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη επιβεβαίωσε το ΝΙΚΗΤΗ. Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ έδειξε θέληση και πάθος για τη νίκη επαναφέροντας τη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου, με σκόρ 38 - 57.

Από εκεί και πέρα το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό. ¨Εδωσε την ευκαιρία στον προπονητή να χρησιμοποιήσει όλο το ρόστερ της ομάδας, δίνοντάς τους  χρόνο και εμπειρίες.
Τελικό σκόρ 57 - 77.

Όλοι οι παίκτες συνέβαλαν στη νίκη της ομάδας της Κύμης έχοντας διακριθέντες τους Γιαν. Μητρόπουλο, Γιαν. Τσίτση και Γιαν. Χαρατσή.

Δεκάλεπτα: 7-27, 30-42, 38-57 τελικό 57-77.

ΚΥΜΗ: Γιαν. Πανούσης (προπονητής), Γ.Θωμάς 3(1), Σ.Μανωλιάς,  Γ.Παρασκευάς3(1), Ι.Μητρόπουλος 24(5), Σ.Σπανός 7(1), Ι.Καψούλης 5(1), Ι.Χαρατσής 10, Σ.Τσιριμώκος 3(1), Γ.Τουλουμτζης 2, Ι.Τσίτσης 12, Γ.Βασιλείου, Θυμ. Νασάκης 8.

ΛΟΚΡΟΣ: Μ.Κουιέν 6(2), Ε.Ανδρέου 6, Ι.Τσέρτος 8(1), Ι.Κάβουρας, Λ.Λαμπρινίδης, Κ.Κάβουρας3(1), Κ.Κολοβός 10(1), Σ.Τσιάβος 2, Α.Χατζής3(1), Β.Καρατράντος2, Τριανταφυλλίδης 3, Ι.Κολοβός 14(2).