Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Α΄ΕΣΚΑΣΕ. Α.Ο.ΚΥΜΗΣ - ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 79-70‏

Δεύτερη μεγάλη νίκη της Κύμης, αυτή τη φορά επί του φιλόδοξου Ερμή Σχηματαρίου, στην έδρα της με σκόρ 79 - 70.
    Σε ένα ματς ντέρπυ, όπου και οι δύο ήθελαν τη νίκη, η ομάδα της Κύμης από την αρχή του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις της. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε πόντο-πόντο κλείνοντας 16-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, το Σχηματάρι κατάφερε να προηγηθεί και με πέντε πόντους διαφορά, αλλά η Κύμη δείχνοντας το ταλέντο της, με ένα ξέσπασμα στο τέλος του δεκαλέπτου, πέρασε μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 38-31.
    Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό. Η Κύμη κόντρα στην εμπειρία του μπασκετικού Ερμή, αντιπαραθέτοντας την ομαδικότητά της και το πάθος για τη νίκη, έχοντας συγχρόνως τη συμπαράσταση του εκπληκτικού κοινού της (250 φίλαθλοι), ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ 55-47.
    Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σχηματαρίου προσπάθησε να αντεπιτεθεί, αλλά η ομάδα του Γιάν. Πανούση, έχοντας δυνάμεις και ευστοχία, πήρε τη ΝΙΚΗ με το καθαρό σκορ 79 - 70.
    Από την ομάδα της Κύμης όλοι οι παίκτες συνέβαλαν τα μέγιστα, έχοντας στην πρώτη γραμμή τους Σωκρ. Σπανό, Γιάν. Μητρόπουλο και Θύμ. Νασάκη.
    Η διαιτησία για άλλη μιά φορά (??) δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων του αγώνα.