Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Όλυμπος Γυμνού-Α.Ο. Κύμης 1-1...Σοκ στο 95'

Δύο πολύτιμους βαθμούς "πέταξε" η ομάδα μας στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Ευβοίας.
Στο δρόμο της την Κυριακή 12/12/2010 βρέθηκε η μαχητική ομάδα της Γυμνού, η οποία πάλεψε το παιχνίδι έως το τελευταίο λεπτό και τελικά δικαιώθηκε, παρότι μέχρι να φτάσουμε στο σημείο αυτό μεσολάβησαν αρκετά πράγματα.

Ο ΑΟ Κύμης ξεκίνησε το ματς προσέχοντας περισσότερο τα νώτα του και με λιγότερες επιθετικές βλέψεις.Ολα αυτά έως το 30' που έκανε την πρώτη του ευκαιρία όταν σουτ τουΤζώνυ έξω απ΄την περιοχή κατέληξε άουτ.Στο 32' έγινε το 0-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπόε, ο Καραμάνης πιο ψηλά απ΄όλους με ασύλληπτη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους παίκτες της Κύμης και ως το τέλος του ημιχρόνου έκανε τόσες ευκαιρίες που θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς πολύ εύκολα.
Συγκεκριμένα στο 34' σουτ βολέ του Καραμάνη μετά από κόρνερ του Μπόε και τυφλή απόκρουση αμυντικού των γηπεδούχων, κατέληξε ελάχιστα άουτ απ΄το αριστερό δοκάρι του Μπασινά, τερματοφύλακα του Ολύμπου.
Στο 36' σουτ του Μούτσου πέρασε μόλις άουτ και εν συνεχεία στο 43' σουτ του Καραμάνη
έξω απ΄την περιοχή, ο Μπασινάς πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα στη δεξιά του
γωνία.
Στο 44΄σειρά είχε ο Οστιν, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο Β ημίχρονο οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί, όμως η Κύμη ήταν αυτή που
δημιουργούσε και έχανε ευκαιρίες.Στο 58΄πλασέ του Τζώνυ μόλις άουτ, ενώ στο 75' ο
Καραμάνης προσπάθησε να ''κρεμάσει'' από τη σέντρα τον Μπασινά, η μπάλα όμως κατέληξε
ελάχιστα άουτ.Στο 80' σουτ του Τζόνυ άουτ και στο 81' κεφαλιά του νεοεισελθόντα Καραμπίνη, μετά από κόρνερ πέρασε λίγο άουτ.
Νωρίτερα στο 75' είχαμε αναγκαστική αλλαγή του Μούτσου λόγω τραβήγματος στο δικέφαλο και στο 79΄ ο Αποστολίδης πέρασε στη θέση του Φωτιά, ο οποίος βγήκε κουτσαίνοντας.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαλάσει η συνοχή της ομάδας που σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό από τα σφυρίγματα του διαιτητή και τις λανθασμένες υποδείξεις του επόπτη να επέλθει η ισοφάριση στο 95' μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

Στο σημείο αυτό πρέπει να σταθούμε λίγο στο διαιτητικό τρίο.Δεν το έχουμε κάνει ποτέ από
την αρχή του πρωταθλήματος, όμως σήμερα είδαμε έναν διαιτητή που με τις αλλοπρόσαλλες
αποφάσεις του κατάφερε να εκνευρίσει και τις δύο ομάδες και κυρίως τους φιλοξενούμενους
αφού φάνηκε σε πολλές περιπτώσεις να υποκύπτει στις προσταγές της εξέδρας δίνοντας
ανάποδα σφυρίγματα.

Εν κατακλείδι εκτός αυτού ο ΑΟ Κύμης πλήρωσε την αστοχία του κυρίως στο Α ημίχρονο με
τις ευκαιρίες που είχε να καθαρίσει το ματς και με τις αναγκαστικές αλλαγές μετά το 75' που
αποσυντόνισαν κατά κάποιο τρόπο την ομάδα.

Διακριθέντες για την ομάδα μας ήταν οι: Καραμάνης,Φωτιάς και Κόκκος.

Η ενδεκάδα μας:Ντουρέκας, Κόκκος, Φωτιάς(Αποστολίδης), Κουτσαυλής, Οστιν, Τζόνυ, Μούτσου
(Καραμπίνης), Καραμάνης, Παριανός, Βαλκάνος, Μπόε (Κοτρώζος)